С цел повишаване контрола при изпълнение на укрепителни мероприятия и предотвратяване на срутвания в свлачищни райони
ДИРЕКЦИЯ ЗА НАЦИОНАЛЕН СТРОИТЕЛЕН КОНТРОЛ възложи на „НАУЧНОИЗСЛЕДОВАТЕЛСКИ СТРОИТЕЛЕН ИНСТИТУТ-НИСИ“ ЕООД проверка на носещата способност на инжекционни анкери тип IBO R32, основна част от укрепване на откосите на „Път І-1“ (Е79) Мездра – Ботевград“ Лот 1 от км 174+800 до км 194+122.
В района са установени множество разломи и срутвания, поради което се наложи превантивна проверка по време на строителството с цел да бъдат предприети своевременни мерки, при необходимост, преди въвеждане на обекта в експлоатация.
В периода от 02.10.2025г. до 09.10.2025г. специалисти и експерти на НИСИ ЕООД изпитаха и провериха 25 бр. инжекционни анкери до натоварване съответстващо на заложените параметри, съгласно инвестиционния проект. Резултатите от изпитването са оформени в Протокол от изпитване № 707-2-47/10.10.2025г., предоставен на възложителя.
Експертите на НИСИ ЕООД установиха, че изпитаните инжекционни анкери притежават необходимата носеща способност за предвиденото предназначение, с което се изключва риска от разрушения и създава безопасни условия на пътя.
